foto: Shutterstock
Baktērijas kosmosā pārvērtušās līdz nepazīšanai
Dzīve kosmosa stacijā baktērijām nākusi par labu.
Pasaulē
2024. gada 6. maijs, 16:09

Baktērijas kosmosā pārvērtušās līdz nepazīšanai

Ārzemju nodaļa

Jauns.lv

Visapkārt, uz mums un iekšā mūsos mīt lērums baktēriju, kas lielākoties ir nekaitīgas, daudzas arī nepieciešamas, taču netrūkst arī slimību patogēnu. To vidū ir Enterobacter bugandensis, kas iedzīvojušās Starptautiskajā kosmosa stacijā.

Šīs baktērijas var izraisīt infekciozu saslimšanu. Pirmo reizi kosmosa stacijā tās atklāja 2018. gadā, tolaik piecus celmus, bet tagad mutāciju ceļā radušies 13 celmi, turklāt izturīgi pret antibiotikām, atklāts NASA zinātnieku pētījumā. Mikrobiem nav kaitējusi ne mikrogravitācija jeb bezsvara stāvoklis, ne paaugstināts CO2 līmenis un Saules radiācija, drīzāk otrādi.

Zinātnieki uzskata, ka Enterobacter bugandensis atradusi orbītā jaunu ekoloģisko nišu un kļuvusi atšķirīga no līdziniecēm uz Zemes. Šīs baktērijas gan nav automātiski bīstamas, tās izraisa slimību, ja cilvēks jau ir sasirdzis vai viņam ir novājināta imūnsistēma citu iemeslu dēļ. Un tas ir bīstami tieši astronautiem, kas ilgstoši bijuši kosmosā. Enterobaktērijas var izraisīt osteomielītu (kaula un kaula smadzeņu infekcija), elpceļu saslimšanas, sepsi, urīnceļu infekciju.